Vodovod je sistem cevi ki nam zagotavlja pitno vodo
Ključni del vsakega mesta, naselja in pa tudi posameznikove hiše ali stanovanja, je zagotovo vodovodni sistem, oziroma vodovod. Življenja brez tega si danes praktično ne moramo več predstavljati, saj nas le ta zalaga, oziroma nam dovaja čisto pitno vodo, v naše stanovanje, do naših pip, kjer jo lahko nato uporabljamo za razne namene.
Ključna naloga vodovoda je torej dovajanje vode do nekega objekta. Čeprav pa se to sliši relativno enostavno, so vodovodni sistemi lahko relativno komplicirani in napredni. Tako je več pomembnih komponent, ki skupaj ustvarjajo vodovod. Sam vodovod se mora torej začeti na nekem izviru vode, kar je velikokrat podtalnica, saj je to glavni vir pitne vode na Zemlji. Nato pa mora vodovod vsebovati razne črpalke, ki lahko črpajo to vodo, ter jo nato potiskajo naprej, vzdolž cevi vodovoda. Ta voda pa se mora nato tudi dodatno očistiti, zato vodovod povezujejo tudi razne čistilne naprave, kjer se bo voda očistila, ter se bo zagotovilo njeno varnost. Nato pa voda preko cevi, ki sestavljajo vodovod, preide v razne lokalne rezervoarje, kjer se voda shrani, dokler se jo ne pošlje do posameznih objektov oziroma hiš. Tam pa bomo našli še razne ventile ter števce, ki uravnavajo količino vode, ki preide v posamezno hišo ali stanovanje.
Vodovod je tako torej kar zapletena mreža cevi, ki nam zagotavljajo varno in pitno vodo. Čeprav si kot prvi pomislek, vodovod predstavljamo le kot nekaj cevi, ki prenašajo vodo, je v ta proces vpletenih veliko več faktorjev, ki so nujno potrebni za varno in pitno vodo. V kolikor pa nebi bilo vseh teh vmesnih členov vodovoda, bi se lahko poslovili od pitne vode, saj bi bila ta voda polna raznih bakterij. Poleg tega pa vodovod brez raznih črpalk sploh ne bi deloval.
Zaradi tega, pa je vodovod zelo revolucionarna iznajdba, ki nam zagotavlja življenje, kot ga poznamo danes.